• Index
  •  » Zdrowie
  •  » ECE - epizootic catarrhal enteritis.

#1 2009-11-12 20:19:03

 Filia

http://images48.fotosik.pl/186/fa7aadc463db5d79.png

4584278
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2009-07-21
Posty: 1015
Fretki: Rubin vel Biały
WWW

ECE - epizootic catarrhal enteritis.

autor: prazm (dr Piotr Borsuk)
źródło : http://www.fretki.org.pl



Umieszczam ten temat gdyż jest to bardzo poważna choroba która zabrała moje dwa ogonki za tęczowy most... A im wcześniejsze rozpoznanie choroby tym wieksze szanse na wyleczenie

Sama nazwa ogólnie określa charakter choroby.
Epizootic oznacza, że rozprzestrzenia się bardzo szybko, tak że praktycznie wszystkie kontaktujące się z chorą fretką zwierzęta zostają, w krótkim czasie, zarażone. Choroba bardzo często jest przenoszona biernie (np. na ubraniu, butach, itp.) przez właścicieli lub osoby kontaktujące się z chorym zwierzakiem. Dla około 5% zarażonych zwierząt jest to choroba śmiertelna.
Catarrhal oznacza, że chorobie towarzyszy biegunka. W przypadku ECE spowodowana wytwarzaniem, przez zarażone wirusem komórki nabłonka jelita, ogromnej ilości śluzu. W konsekwencji stolce są śluzowate. Równocześnie słabo strawiony pokarm powoduje, że mają one barwę ciemno zieloną do jaskrawo zielonej. Dlatego choroba nazywana jest również chorobą z zielonym śluzem (tłum. Z ang. green slime disease).
Enteritis, oznacza, że jest dla niej charakterystyczny stan zapalny jelita.

ECE jest chorobą fretek, jak do tej pory nie było doniesień o zarażeniu innych zwierząt domowych. Przypuszczalnie mogą na nią chorować zwierzęta z fretkami blisko spokrewnione, takie jak np. tchórze.
Łatwość rozprzestrzeniania się choroby powoduje, że praktycznie nie można zapobiec jej rozprzestrzenianiu się w miejscu gdzie wystąpiła.

Pierwsze wiarygodne informacje o wystąpieniu tej choroby u fretek pochodzą z USA, gdzie pojawiła się na początku l993 roku.

Objawy

Zazwyczaj objawy choroby pojawiają się po około 48 godz. od zarażenia. Najczęściej do zarażenia dochodzi po wprowadzeniu do domu nowej fretki lub po wizycie osoby kontaktującej się z chorym zwierzakiem.
Charakterystycznym objawem choroby są luźne, śluzowate stolce z zielonymi grudkami. Niektóre fretki mogą wymiotować, z czasem może dojść do odwodnienia organizmu, fretka traci apetyt i staje się ospała.
Wyniki analizy krwi praktycznie nie odbiegają od normy, jedynie u poważnie chorych zwierząt można zaobserwować zmiany związane z odwodnieniem lub/i anemią. Stosunkowo często obserwuje się podwyższenie, we krwi, poziomu enzymów wątrobowych, co jest związane z uwalnianiem tłuszczu przez komórki wątroby (gdy fretka nie pobiera pokarmu) jak również z jej (wątroby) uszkodzeniem.
Nietypowymi, acz możliwymi objawami ECE jest nienormalny poziom enzymów nerkowych i podniesiony poziom glukozy we krwi.
Jednak u fretek chorych na ECE, które się normalnie odżywiają, poziom wspomnianych wyżej enzymów nie odbiega od normy.
Objawy oraz czas, przez jaki się utrzymują, zależą od wielu czynników, z których najważniejsze to wiek i ogólna kondycja zwierzaka. Przykładowo u silnych, młodych zwierząt wymioty ustępują po kilku do 48 godz. Czasem, w przypadku bardzo młodych zwierząt, zarażenie może prawie nie wywoływać objawów. U zwierząt starych i chorych przebieg choroby często jest bardzo ciężki, objawy mogą utrzymywać się przez kilka tygodni.
Zanik zielonych stolców nie oznacza, że trawienie u chorej fretki wróciło do normy. Jeśli luźne stolce zawierają nie strawione resztki pokarmu w postaci małych kulek to oznacza, że nadal łuszczeniu ulegają zarażone komórki jelita co powoduje złe trawienie i przyswajanie pokarmu.

Przyczyna choroby.

Obecnie dzięki badaniom dr Matti Kuipel (University of Pardue, USA) wiemy, że ECE towarzyszy koronawirus*. Uważa się, że to właśnie on jest przyczyną choroby. Początkowo cząsteczki wirusa wykrywano przy pomocy mikroskopu elektronowego, w komórkach jelita i odchodach chorych fretek. Obecnie sprowadzane są szybsze, mniej inwazyjne i bardziej czułe metody immunologiczne oraz wykorzystujące reakcję RT-PCR** (amplifikacja - powielanie - cząsteczki RNA wirusa). Druga ze wspomnianych metod pozwoliła na wykrycie tego wirusa w Polsce u zwierząt, które zapadły na ECE wiosną biegłego roku.
Niestety jak do tej pory nie istnieje szczepionka chroniąca fretki przed ECE. Jest to spowodowane poważnymi problemami z rozmnażaniem wirusa w warunkach laboratoryjnych. Należy jednak przypuszczać, że w najbliższym czasie zostanie ona opracowana przy pomocy technik rekombinowania DNA.

*Koronawirusy to wirusy, które w swojej otoczce (kapsydzie) zawierają nić RNA. Jest to tzw. nić +, a więc ta, która koduje syntezę białek. Więcej informacji o koronawirusach można znaleść pod adresem http://www.ncbi.nlm.nih.gov/ICTVdb/ICTVdB/19000000.htm

**RT-PCR – połączone reakcje odwrotnej transkrypcji i PCT. W pierwszym etapie na matrycy wyizolowanego z komórki RNA syntetyzuje się komplementarną nią DNA (cDNA), która następnie jest amplifikowana (powielana) w reakcji PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy).

Skąd się wzięła ECE.

Niestety chyba nigdy się nie dowiemy jak powstał atakujący nasze zwierzaki wirus. Istnieją różne hipotezy, z których dwie wydają się być najbardziej prawdopodobne.
Pierwsza mówi, że powodujący ECE u fretek koronawirus pochodzi od podobnego wirusa zarażającego norki amerykańskie (Mustela vison).
Druga sugeruje, że pierwotnie był on koronawirusem wywołującym u psów niegroźną biegunkę.
Osobiście uważam pierwszą teorię za bardziej prawdopodobną. Dlaczego? Otóż w obu przypadkach wirus musiał się zmienić (jedna lub wiele mutacji), ale zmiana nosiciela na innego blisko spokrewnionego (przypadek norki amerykańskiej) wymaga mniejszych zmian, niż gdy zmienia się wirus atakujący nie tak blisko spokrewniony gatunek (pies).
Zwraca uwagę jeszcze jeden zbieg okoliczności: otóż na zlocie zarażeniu uległy fretki, które przebywały w sąsiedztwie wody, a więc na terenie często odwiedzanym przez coraz popularniejsze w Polsce norki amerykańskie. Daje to trochę do myślenia, choć oczywiście nie jest dowodem.

Jak leczą Amerykanie.

Istnieje szereg sposobów leczenia ECE, jednak wszystkie one w pierwszej kolejności muszą zapobiegać/leczyć odwodnienie organizmu fretki. Równie ważnym jest doustne odżywianie chorej fretki. Uszkodzony przez wirusa nabłonek jelit bardzo słabo wchłania substancje odżywcze. Dlatego konieczne jest karmienie zwierzaka tak, aby jego organizm pobrał odpowiedni? ilość kalorii. Istotne jest również leczenie ewentualnie pojawiających się stanów zapalnych jelit oraz zapobieganie infekcjom, które mogą być spowodowane przez atakujące chore jelita bakterie.

Lecznica.

Amerykanie zalecają hospitalizowanie chorych zwierząt. Uważają, że dzięki temu można w ciągu pierwszych 48 godzin osiągnąć znaczny postęp w leczeniu choroby. W tym czasie jest wstrzykiwany podskórnie płyn fizjologiczny (trzy razy dziennie po ok. 30 ml/kg wagi ciała, łącznie może być wymagane podawanie nawet do 200 ml płynu Ringera na kg wagi ciała (chorej fretki), antybiotyk [np. Baytril (enrofloksacyna) – 4-5 mg/kg wagi ciała/dzień) lub dwa razy dziennie amoksycylina, 25-50 mg/kg wagi ciała], prednizolon (2 mg/kg wagi ciała podawany w zależności od potrzeby raz lub dwa razy tygodniowo, uwaga!!! prednizolon jest bardzo niebezpieczny dla fretek chorych na cukrzycę. Dwa razy dziennie podawany jest doustnie interferon alfa (2 x 30 jednostek). Fretki dokarmia się wysokokaloryczną, lekkostrawną odżywką. Jej polski odpowiednik znalazłem w poście IN. Pozwalam sobie przytoczyć go w całości.

Przepis

Składniki: kurczak pocięty na kawałki (aby zmieścił się w mikserze; nie usuwać skóry, tłuszczu, kości czy podrobów - czym mniejsze kawałki tym lepiej wyjdzie puree), łyżka stołowa oliwy z oliwek, łyżka stołowa Ferreton (lub tez innego preparatu witaminowego), filiżanka fretkowego, norkowego albo kociego pokarmu bogatego w tłuszcz (przypuszczalnie chodzi o suchy pokarm), dwie łyżki stołowe otrębów lub ziaren owsa, tubka Nutrical (preparat tonizujący zawierający sole mineralne), 3 lub 4 łyżki stołowe miodu, filiżanka tłuszczu zwierzęcego
Przygotowanie: Zemleć kurczaka na puree razem z tłuszczem zwierzęcym, pokarmem dla fretek i skorupami jaj(!!). Miksując dodawaj wodę, aż do momentu powstania wodnistego sosu. Przelać mieszankę do rondla i gotować 30 minut, lub aż uzyska konsystencje kremu albo gęstego sosu. Dodać pozostałe składniki i dobrze wymieszać. Umieścić filiżankę uzyskanego bulionu w torebce foliowej o zaciskanym zamknięciu (tzw. ziplock). Usunąć zbierający się u góry tłuszcz. Wypchnij z torebki cale powietrze i odłożyć na bok. Czynność powtarzać aż do usunięcia całego tłuszczu. Torebkę z tak przygotowanym bulionem umieścić w pojemniku, a ten w zamrażalniku.
Podawanie: wyjmij torebkę z pokarmem z zamrażarki, poczekaj aż się rozmrozi, zmieszaj z wodą i podgrzewaj przez 20-30 sekund. Tak przygotowany pokarm można ostrożnie podawać np. przy pomocy strzykawki.

Dobrą i łatwo dostępną karmę dla chorych na ECE fretek jest pokarm dla niemowląt firmy Gerber. Najlepiej mus z kurczaka. Nie zaleca się przetworów zawierających dużą ilość pokarmu roślinnego, ale korzystny wydaje się być niewielki dodatek puree z przegotowanej marchewki (nie powinna stanowi? więcej niż 5% karmy – 1-1,5 płaskiej łyżeczki do herbaty na mały słoiczek przecieru z kurczaka).
Karmienie chorych fretek lekkostrawnym wysokokalorycznym pokarmem ochroni ich wątroby przed uszkodzeniami spowodowanymi odtłuszczeniem.
Zazwyczaj 5 dni hospitalizacji wystarcza, aby stan zdrowia fretki poprawił się na tyle, aby mogła wrócić do domu. Tylko ok. 3-5% zwierząt wymaga dłuższej hospitalizacji.

Powrót do domu.

Leczenie musi być kontynuowane w domu. Obejmuje doustne podawanie, przynajmniej przez dalsze 2 tygodnie, antybiotyku (patrz wyżej), prednizonu oraz preparatu zapobiegającego owrzodzeniu (np. cimetydyna – ang. cimetidine). Nadal niezwykle istotne jest karmienie fretki wysokokalorycznym łatwostrawnym pokarmem (patrz wyżej). Tego typu dieta powinna być kontynuowana nawet przez miesiąc po ujawnieniu się choroby. Wraz z powrotem fretki do zdrowia, podawany pokarm powinien być coraz gęściejszy, ale przez cały czas uzupełniany bogatymi w sole mineralne preparatami tonizującymi.
Ponadto wskazane jest, aby przez 2 tygodnie podawany był doustnie interferon alfa. Niestety, lek ten, znakomicie sprawdzający się w przypadku wielu chorób wirusowych, nie jest łatwo dostępny w Polsce i rzadko, jeśli w ogóle, stosują go weterynarze.
Stan zdrowia fretki powinien być systematycznie kontrolowany przez weterynarza. Amerykanie uważają, że jeśli po upływie 2 tygodni nie następuje radykalna poprawa zdrowia fretki to kuracja powinna zostać zmodyfikowana.
Wydaje się, że w przypadku ECE korzystne jest również stosowanie preparatów Echinaceae, które wzmacniają układ odpornościowy chorego zwierzęcia.
Zalecane jest, aby chore zwierzę było trzymane w cieple, w suchym pomieszczeniu. Jednak nie powinno być przegrzane. Okolice odbytu fretki należy utrzymywać w czystości, a zadrapania lub drobne skaleczenia należy zabezpieczyć kremem z witaminą E.

Rokowania, czyli jakie mogą być konsekwencje ECE.

ECE jest chorobą przewlekłą, a u fretek, które uznano za wyleczone mogą okresowo, przez miesiące, pojawiać się nawroty choroby. Pojawiają się luźne stolce zawierające cząsteczki nie strawionego pokarmu (ziarnistości). Biegunka zazwyczaj szybko mija, ale może pojawić się ponownie. W takich przypadkach można stosować klasyczne preparaty przeciwbiegunkowe. Ponadto po zakończeniu stosowania antybiotyku przydatne jest podawanie preparatów korzystnie wpływających na florę jelitową (probiotyków) takich jak np. trilac.
Jak już pisałem, odpowiednio leczone ECE nie stanowi zagrożenia dla życia fretki. 95% zwierząt przeżywa chorobę, która jest niebezpieczna jedynie gdy atakuje stare, osłabione, nieodpowiednio leczone fretki. Jednak, podobnie jak w przypadku większości przewlekłych chorób wyniszczających organizm, również po ECE mogą wystąpić powikłania. Najczęstszymi są owrzodzenia jelit i uszkodzenia wątroby. Niebezpieczeństwo ich wystąpienia drastycznie rośnie gdy fretka nie pobiera pokarmu doustnie, a jedynie jest dożywiana przy pomocy kroplówki. Nie znalazłem w dostępnej mi literaturze informacji o tym, że ECE zwiększa ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych układu pokarmowego lub wątroby, lecz, moim zdaniem nie można wykluczyć takiej możliwości.
Niewątpliwą konsekwencją ECE jest również to, że przez 6 miesięcy po zarażeniu zarówno fretka jak również wszystkie zwierzęta i osoby, które się z nią kontaktowały, przenoszą wirusa i mogą zarazić inne fretki!

W „spadku” po ECE fretka otrzymuje odporność ! Drugi raz nie zachoruje na ECE

Offline

 
  • Index
  •  » Zdrowie
  •  » ECE - epizootic catarrhal enteritis.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.freciochy.pun.pl