#1 2009-10-24 21:12:54

 Filia

http://images48.fotosik.pl/186/fa7aadc463db5d79.png

4584278
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2009-07-21
Posty: 1015
Fretki: Rubin vel Biały
WWW

Podstawowe informacje na temat żywienia

autor: lek. wet. Marek Włodarczyk

Fretka jest zwierzęciem, które wymaga nie tylko specyficznej opieki, ale także żywienia. Co jest dla niej najważniejsze i o czym trzeba pamiętać, karmiąc fretkę?

Długość przewodu pokarmowego i czas trawienia


Tchórzofretka wykazuje się specyficznym, bardzo krótkim przewodem pokarmowym i dlatego jej proces trawienny trwa ok. dwóch godzin. Niezwykle istotne jest więc, żeby zwierzątko to jadło mało, ale często. Dzikie fretki są wszystkożerne, karmienie ich nie wydaje się więc trudnym zajęciem, ale czy tak jest rzeczywiście?

Menu fretki w naturze

Dzikie fretki są dość dobrymi myśliwymi i żywią się głównie niewielkich rozmiarów gryzoniami, rybkami lub ptaszkami. Upolowana zdobycz zawsze zjadana jest od razu w całości. Nieświeże mięso mogłoby być przyczyną wielu chorób i niestrawności, ale również puszka pełna konserwantów, dodatków smakowych, azotynów i polifosforanów nie zachęca do podania jej fretce.

Dzisiejsze udomowione fretki miałyby problem z przeżyciem na wolności, nie są przyzwyczajone do walki o pokarm ani do formy, w jakiej ten pokarm występuje w naturze. Brak im również odporności na pasożyty, które w surowym mięsie są dodatkiem pewnym, acz niezbyt pożądanym.

Jak karmić fretkę?

No właśnie, czy podawać jej tzw. domowe jedzenie, czy raczej zastosować profesjonalną karmę, przeznaczoną dla tego gatunku?

Zbilansowanie diety samodzielnie w domu jest niewykonalne. Do tego celu przede wszystkim trzeba mieć ogromną wiedzę z zakresu fizjologii i żywienia gatunku oraz dużo pieniędzy, aby zapewnić fretce zróżnicowane produkty o każdej porze roku. Wydawałoby się, że fretka jako mięsożerne zwierzę po prostu je mięso, ale to nie do końca prawda.

Witaminy, minerały, przysmaki witaminizowane


Owszem, fretka je mięso, ale razem z całym zestawem elementów roślinnych, witamin i mikroelementów. Dlatego chętnie zje wróbla, który żywi się ziarenkami, ziołami i innymi roślinami, a także mysz, jajko przepiórki lub kuropatwy, żuczka gnojarza czy dżdżownicę. Zatem mięso jako wyłączne pożywienie dla fretek to za mało. Zaleca się więc stosowanie profesjonalnych karm dla tego gatunku, których prawidłowy skład znajdziemy w dalszej części.

Zapotrzebowanie zwierzątka w witaminy i składniki mineralne możesz uzupełnić również w sposób naturalny podając świeże owoce i warzywa, jak również podając pasty witaminowe, które są wielkim przysmakiem fretek. Większość suchych karm ma jednak z reguły dodatki witaminowe, tak więc nie przesadzaj z witaminizowaniem zwierzaczka.
Jeśli Twoja fretka ma zapewnioną dobrze zbilansowaną i urozmaiconą dietę, dodatki te nie muszą być podawane jako uzupełnienie jedzenia, niemniej jednak zawsze w menu fretki powinna znaleźć się pasta odkłaczająca, zapobiegająca zatorom jelit spowodowanym kulkami z sierści, które zwierzę nie zawsze jest w stanie wydalić (najczęściej poprzez wymioty).

Własna mieszanka

Najekonomiczniejsze dla naszej kieszeni jest sporządzenie własnej mieszanki, tym bardziej, że jest możliwe zrobienie jej pod upodobania naszej fretki. Wychodzi to nam o wiele taniej, można ją zamrażać malutkimi porcjami i w każdej chwili jest dostępna.
Udział mięsa w takiej mieszance powinien wynosić około 80%, produktów roślinnych około 20%. W praktyce sprawdziła się następująca mieszanka: 30% ryby, 20% drobiu, 15% wołowiny, 10% płuc wołowych, 20% produktów zbożowych. Składniki trzeba rozdrobnić i wymieszać. Taką mieszankę możesz podawać w postaci świeżej lub po rozmrożeniu. Wadą takiego żywienia jest jednorazowe kupowanie większej ilości produktów

Suchy pokarm

Najzdrowsze jedzenie to oczywiście pokarm jak najbardziej zbliżony do naturalnego. Dlatego fretka powinna dostawać dużo mięsa, konieczne jest wcześniejsze zamrożenie mięsa w temp. - 21'C i przechowanie go w ten sposób przez trzy dni i/lub mięso sparzyć wrzątkiem. Jeśli nie potrafimy dobrze zbilansować posiłku, powinniśmy stosować dobrą suchą karmę wraz z surowym miesem. Przed zakupem należy się zapoznać ze składnikami i analizą chemiczną karmy, zamieszczoną na opakowaniu – dobra sucha karma dla fretki powinna się mieścić w tych granicach:

białko - 32-38 proc. (pochodzące z mięsa, a nie z pszenicy, kukurydzy, soi czy ryżu),

tłuszcz - 18-22 proc.,

węglowodany - nie więcej niż 40 proc.,

włókno - nie więcej niż 4,0 proc.,

popiół - nie więcej niż 7 proc.,

wilgotność - nie więcej niż 10 proc.

brak kukurydzy wśród pierwszych 3 składników

mięso zamiast pochodnych

brak mięsa rybiego w pierwszych trzech składnikach

Wysoka zawartość białka nie jest dowodem na to, że karma jest bogata w mięso. Producenci dla oszczędności dodają do karmy dużo zbóż, które zawierają gluten, czyli białko roślinne, ciężkostrawne dla fretki. W ten sposób w karmie, w której jest tylko do 3 proc. mięsa lub produktów pochodzenia zwierzęcego, znajduje się również 32 proc. białka, tak jak w karmie, która zawiera min. 50 proc. mięsa. Bywa też tak, że karma, która posiada w swoim składzie min. 50 proc. mięsa, ma 28 proc. białka w analizie chemicznej, a karma złożona z samego zboża – 32 proc. białka.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Industria Villa