#16 2010-01-13 18:56:38

 Filia

http://images48.fotosik.pl/186/fa7aadc463db5d79.png

4584278
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2009-07-21
Posty: 1015
Fretki: Rubin vel Biały
WWW

Re: Groszek i Kukurydza

Po pierwsze: Kto tu pisze o karmieniu fretki kukurydzą? Jak słusznie zostało zauważone fretka to nie królik i gdybyś poświecił trochę czasu na przeczytanie również innych wątków wiedziałbyś jakie mam mniemanie co do warzyw i owoców dawanych dla ogonków.

Po drugie: Zamiast ziarna kukurydzy mogła to być np pestka, bądź guzik... choć dobrze ze o tym wspominasz gdyż kukurydza również ma ciężko strawną i klejącą skórkę która możne naszym ogonkom zaszkodzić. Dlatego właśnie pisałam tu o całej kolbie. Spróbujcie sami wyciągnąć cały ząbek kukurydzy z kolby. Moje ogonki dostały kolbę dwa razy w swoim życiu i po prostu się nią bawiły, wylizując słodki miąższ z poszarpanych pazurami i ząbkami kolby. Ogonek szybko traci nią zainteresowanie i kolba po prostu idzie do kosza.

Po trzecie: To że kukurydza występuje w suchych karmach dowodzi tylko tego, że sama w sobie nie jest toksyczna dla ogonka. Zaszkodzić może ilość (fretka tego nie trawi) bądź zadławienie, bądź jak wyżej zostało napisane - zatkanie przewodu pokarmowego) Jest Po prostu nie potrzebna organizmowi (znaczy, ze to są śmieci dla ich organizmu)

Moje ogonki nie dostają w zasadzie żadnych warzyw ani owoców. Uważam, ze otrzymują potrzebne składniki wraz z mięsem, suchą karma i Calo-petem.

Ja wiem, co miałam na myśli, choć rzeczywiście, osoby które nie są w temacie i przeczytały ten watek tak wyrwany z kontekstu mogą odczytać to nieco opacznie...

Offline

 

#17 2010-01-14 11:48:48

fucor

http://images44.fotosik.pl/186/d135704099584652.png

Zarejestrowany: 2010-01-13
Posty: 4

Re: Groszek i Kukurydza

Odpowiem w punktach, bo będzie mi łatwiej i bardziej przejrzyście:

- na pytanie, czy można dawać kukurydzę, padła odpowiedź, że można.
- mało tego - pojawił się użytkownik Minek, który "koniecznie musi to wypróbować" a zaraz potem Misia (moderator), która też chciała wypróbować bo "a nóż widelec się skuszą"! - w takim razie w temacie nie jest oczywiste, że nie wolno - wręcz zachęca do podawania kolby (!!) kukurydzy,
- to dowodzi, że być może ww. użytkownicy znając podejście administratora do podawania warzyw, i tak przyjęli, że kukurydzę można. I tak zrobi większość nowych użytkowników. Ja wchodząc na forum szukam informacji głównie o żywieniu, wchodząc w tematy żywieniowe widzę temat z groszkiem i kukurydzą, a w nim to co wyżej. Temat jasny, klarowny. Nie mam potrzeby szukania po całym forum co i jak, skoro w głównym dziale (!) żywienie to zawarto.

Zamiast ziarna kukurydzy mogła to być np pestka, bądź guzik...

- jeśli ten tekst dotyczył wspomnianych przeze mnie przypadków zatkania kukurydzą i operacji, to muszę sprostować, że te ziarna są tak charakterystyczne, że nie ma mowy o pomyłce weterynarza Poza tym poparte było wywiadem, właściciel w dwóch przypadkach rzeczywiście dał kukurydzę do jedzenia fretce.

- nigdzie nie piszę, że kukurydza jest toksyczna. Jest natomiast wypełniaczem, który przez koncerny jest wykorzystywany do produkcji karm, bo trzeba czymś nadrobić ilość i podbić % zawartość białka, przecież nikt nie wsadzi do karmy samego mięsa.
To za drogi interes.

- i jeszcze co do kukurydzy w karmach, podkreślę jeszcze raz: jest ona tam w zupełnie innej formie, prawda? Wysuszona, poddana obróbce, ekstrudowana i nie wiem co tam jeszcze jest przy niej robione. Dzięki czemu jest ona w podobnej postaci, jaką by zawierał żołądek gryzonia, którego tchórz w naturze upoluje. A to z kolei ma wpływ na to, czy zostanie ona w jakimś stopniu przetrawiona, czy nie. Tak więc nie porównujmy tu CAŁEGO ziarna kukurydzy do tego, co jest w karmie. (Chociaż i w składnikach czasem są wymienione jednak całe ziarna kukurydzy )

- i tak już poza wszystkim, jeszcze o kukurydzy: to, że całe ziarno może spowodować zatkanie fretki (i trzeba się liczyć z ew. operacją) to jeszcze przeprowadzono badania, z których wynika, że fretki, karmione jedzeniem w którym wśród pierwszych składników było całe ziarno kukurydzy miały struwity! tzn. kamienie. Co więcej, wymienia się ogólnie składniki roślinne, ale głownie wpływ ma tu właśnie kukurydza. (Czyli to, co już marmar zauważył/a, przepraszam powtarzam się)

Tak więc przestrzegam przed kukurydzą.
I życzę zdrówka waszym fretkom.

Ostatnio edytowany przez fucor (2010-01-14 11:51:34)

Offline

 

#18 2010-01-16 22:20:31

Hoshi

http://images44.fotosik.pl/186/d135704099584652.png

Zarejestrowany: 2010-01-16
Posty: 7

Re: Groszek i Kukurydza

Kukurydza nie strawi się w przewodzie pokarmowym u człowieka, a co dopiero u mięsożernej fretki ? W żadnym wypadku nie podawałabym kukurydzy freci...

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
vhs